Aki olvasni szeretne, az nyugodtan tekerjen lejjebb! Aki viszont szeretné meghallgatni a témát, kattintson a videóra fentebb!
Szöveg, kép, hangfelvétel, filmfelvétel - adatformák, amikkel kapcsolatban előbb-utóbb felmerül, hogy jó lenne azokat megőrizni. Az archiválás kifejezést már régóta ismerjük, a biztonsági mentést nem olyan régóta - de nem mindig tiszta a pontos jelentésük. Az Infoszótár rovatunkban ezeket az alapkifejezéseket tisztázzuk.
Kapcsolódó anyagunk: Mentsük, ami menthető! - Képes Gábor képes tudósítása a kiállításról
Íratkozz fel YouTube csatornánkra! Itt kattints a piros "Feliratkozás" (angol böngészőben: Subscribe) gombra: https://www.youtube.com/PosztmodeM
Lájkold Facebook oldalunkat! Itt: https://www.facebook.com/PosztmodeM
***
Archiválás és biztonsági mentés
A biztonsági mentés ezzel szemben egy olyan adatmentési eljárás, amelynek a célja a rendszer rendelkezésre állásának biztosítása üzemzavar, adatsérülés vagy adatvesztés esetén. A biztonsági mentés során mindenképpen biztosítani kell a sérült vagy hiányzó adatok visszatöltését. A kifejezés kognitív hátteréből ez könnyen megérthető: a szerkezet előtagja a biztonságra utal, tehát a veszély, sérülés, károsodás elkerülését jelenti; az utótagja pedig a mentés, ami az adatok tartós hozzáférését biztosítja, kimentjük az adatokat a veszendő, múlandó, pillanatnyi adattömegből.
Azonban a mentési módszertan mind az archiválás, mind a biztonsági mentés esetén hasonló. Mind a két eljárás alkalmazhat tömörítést. A tömörít ige azt jelenti, hogy ami lehetne bővebb, hosszabb, nagyobb, azt szűkebbre, rövidebbre, kisebbre vesszük, ám ezzel a tényleges értékét nem rontjuk a kiinduló anyagnak. Lehet tömör egy elbeszélés, és lehet bő lére is ereszteni, lehet egy gumilabda szivacsos, laza, könnyű szerkezetű, de lehet tömör is. Mindenkinek világos a különbség. A tömörítés az az eljárás, amellyel a kiinduló anyag, adat elnyeri az eredetinél kisebb formáját: az a lényeg, hogy amit tömörítünk – akár fizikailag, akár elvileg – az kisebb helyen is elfér vagy rövidebb terjedelmű az eredetihez képest.
Az informatikában is ez a tömörítés célja: az eredeti adatállományhoz képest kisebb adatsort hozzunk létre úgy, hogy az eredetihez képest minél kisebb legyen az adatvesztés, vagy az adatvesztés akár elő se forduljon, mert a tömörített adatot vissza lehet állítani. A tömörítés végső célja az informatikában is tehát az adattároláshoz szükséges tárterület csökkentése. Mintha egy ruhakupacot beleraknánk egy olyan zsákba, amelyből egy szelepen keresztül megfelelő eszközzel ki lehet szivattyúzni a levegőt: az eredmény az eredetihez képest lényegesen kisebb méretű ruhakupac lesz, de ha a szelepet kinyitjuk, a zsák újra feltöltődik levegővel, és az eredeti ruhákat, eredeti formájukban vehetjük ki belőle. Informatikai szaknyelven ezt úgy mondják, hogy van veszteséges és veszteségmentes tömörítés: a veszteséges eljárás eredményeképpen minőségromlás áll elő az eredeti adatsorban, de ez jellemzően úgy van optimalizálva, hogy a hatása ne vagy alig legyen észrevehető (pl. a tömörített zenei vagy képi állományok is élvezhető minőségűek). A veszteségmentes tömörítési eljárásokhoz viszont kell egy olyan eszköz, amely nemcsak a tömörítést tudja elvégezni, hanem az eredeti adatállományt vissza is képes állítani. Ez a tömörítő szoftver – az már csak a személyes megjegyzésem, hogy ebben van némi kockázat, hisz sosem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy amit egyszer összetömörítettünk, azt ki is tudjuk bontani.
dr. Bódi Zoltán